Намирници кои кои помагаат за здрава коса и нокти


Губењето на косата и кршливоста на ноктите е се почеста појава и кај мажит и женит,а тоа може да се должи на хормоналната нерамнотежа, стрес, промена на годишните времиња и времето, начин на исхрана. Специјалисти препорачуваат замена на козметиката или диетата, намалување на стресот или посета на лекар.

losos-700x470

Храната е еден од главните фактори за здрава, густа и сјајна коса. Рибата, сојата, снегулките и семето што содржат протеини, здрави масти и витамин Е, кои ги обезбедуваат потребните масла, за да биде влакното мек.

Помагаат и некои зачини, посочуваат од foodpanda. Додавањето на цимет кон храната обезбедува кислород и хранливи материи за скалпот.

Видете кои храна и пијалаци е добро да ги додадете во менито, за да го намалите опаѓањето и фрагилноста на ноктите.

Вода

25 проценти од фоликулите на косата се направени од вода и кога сте дехидрирани, тие стануваат слаби.

Овошје и зеленчук

Недостатокот на витамини е во основата на опаѓањето кај мажите. Хранете се со повеќе овошје и зеленчук, тие ќе ви набават витамин А, кој ги регулира ретиновата киселина и витамин Б, кој го намалува нивото на стрес. Конзумирајте повеќе моркови, јаболка, авокадо, зелени храна и цитруси.

Лосос

Оваа риба е полна со омега 3 масни киселини, кои ќе го набават на организмот потребното количество масла, погодни за вашиот скалп.

Млеко и млечни производи

Калциумот е во основата на здравите нокти. Потребно е секојдневно да земате млеко, сирење и кашкавал, за да го одржите нивото на калциумот избалансирано.

Јајца

Тие содржат речиси сè што е потребно за телото, за да бидете здрави, да изгледате добро и ја зацврстат косата и ноктите


Skopje ID
[fbcomments]
NFL Jerseys 2019 
Translate »