Начини како да ослабете после празниците !


За да се ослободите од вишокот килограми, сè што треба да направите е да се ослободите од одредени навики и истите да ги замените со здрави алтернативи.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-001

Како со малку труд, да го промените сопствениот изглед и да изгледате и се чувствувате добро?

1. Заменете ја конзервираната храна со замрзната

Во конзервите се ставаат дополнително шеќер и конзерванси, а немаат многу витамини. Од друга страна, замрзнатите овошје и зеленчук ги задржуваат здравите елементи и немаат дополнителни состојки кои дебелеат.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-1.jpg

2. Заменете ги зашеќерените слатки со јаткасти плодови и сушено овошје

Заменете ги колачите и бонбоните со сушено овошје и јаткасти плодови. Така ќе се ослободите од вишокот шеќери кои ве дебелеат.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-2_copy.jpg

3. Јадете овошје со големи наместо мали семки

Праските, кајсиите, сливите сите тие овошја кои имаат една голема семка во центарот ги намалуваат нивоата на холестерол во крвта и така полесно го губите вишокот килограми.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-3_copy.jpg

4. Не го употребувајте лифтот

Ако престанете да го употребувате лифтот и наместо него започнете да се качувате по скали, за само еден месец ќе почувствувате разлика во здравјето, па и во бројот на килограми.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-4_copy.jpg

5. Хулахоп наместо чипс

Седите пред телевизорот и морате да грицкате нешто? Наместо тоа започнете да стоите пред телевизорот и да вежбате со хулахоп. Така ќе ја замените потребата за јадење со здрава спортска активност.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-5_copy.jpg

6. Заменете ги десертите со многу калории со десерти со помалку калории

Ако сакате да се ослободите од вишокот килограми, морате да се ослободите и од вишокот калории кои секојдневно ги внесувате. Обидете се овошниот јогурт, на пример, да го замените со овошна салата.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-6.jpg

7. Кажете „не“ на масните сосови

На пример, мајонезот заменете го со кисела павлака.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-7.jpg

8. Одберете го вистинското кафе

Направете една многу едноставна работа, омиленото капучино или макијато кои содржат многу маснотии од млекото и шеќерите, заменете ги со обично црно кафе. Ќе изгубите многу калории, а со тоа и килограми.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-8.jpg

9. Ужина пред оброк

Кога грицнувате по ресторани многу често можете да внесете и до 1.000 калории повеќе отколку што ви се потребни дневно. Но, наместо оние брзите масни оброци, одберете, на пример, салата. Или на пример, каснете само неколку парчиња пица, наместо цела.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-10.jpg

10. Ароматерапија

Добро познато е дека различни мириси можат да го зголемат вашиот апетит. На пример, мирисот на банани, јаболка или круши може да ви го намали апетитот. А, слатките да го зголемат.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-11.jpg

11. Лесна супа, наместо цел оброк

Ако сте гладни, обидете се да изедете една супа, така ќе бидете полни, а килограмите брзо ќе почнат да се намалуваат.

12-nacini-kako-brzo-da-oslabete-ako-ve-mrzi-da-vezbate-12.jpg


Skopje ID
[fbcomments]
NFL Jerseys 2019 
Translate »