LENOVO S5 ЌЕ БИДЕ ОБЈАВЕН НА 20-ТИ МАРТ

Lenovo планира да претстави нов Android паметен телефон на специјален настан што ќе се одржи на 20-ти март. Информацијата беше потврдена од страна на заменик-претседателот на Lenovo Group, Чанг Ченг во неговиот профил на социјална мрежа Weibo.

lenovo_s5_invite_weibo_1520423928327

Според податоците, претстојниот модел ќе се вика Lenovo S5 и ќе привлекува внимание со својата голема батерија. Се очекува новиот смартфон да предложи 6000mAh батерија, што е прилично импресивно достигнување за овој пазарен сегмент, пренесе Gizmochina.

Уредот ќе има елегантен дизајн со заоблени рабови и метално куќиште. Lenovo S5 може да биде истиот K520 модел, кој компанијата го развива неколку месеци. Тоа е уред кој е опремен со 5.65-инчен дисплеј со сооднос на екранот од 18: 9 и Full HD + резолуција од 2160х1080 пиксели. Предметниот смартфон се напојува од моќен 8-јадрен процесор со работна фреквенција од 2GHz и работи под управување на Android 8.0 Oreo.

Корисниците ќе можат да избираат меѓу верзии со 32GB и 64GB внатрешна меморија, како и со 3GB / 4GB RAM. Сè уште не знаеме каква резолуција на камерите ќе има во новиот паметен телефон Lenovo. Многу е веројатно уредот да биде позициониран во средната класа и да привлекува внимание по прифатлива цена. Само по десетина дена ќе дознаеме повеќе детали за техничките карактеристики и премиерата на Lenovo S5 на европскиот пазар.


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »