ТЕХНОЛОГИЈА

 • WhatsApp ќе понуди нова опција

  Мобилната апликација „WhatsApp“ наскоро ќе им овозможи на корисниците да создадат групи, во кои само администраторите ќе можат да испраќаат пораки, пренесува „Cnet“. Откако корисниците...

 • Snapchat наскоро ќе вклучи и игри

  Во текот на изминатите неколку месеци, „Snap“ експериментираше со додавање на „Snapchat“ елементи на игри, но информациите од „The Information“, компанијата планира да пушти комплетна...

 • Instagram има нова опција

  Уште во мај се зборуваше дека Instagram ќе почне да им дозволува на корисниците да додадат „саундтрак“ на содржината што ја објавуваат во „Stories“, а...

 • Galaxy Note 9 ќе биде објавен на 9-ти август

  „Samsung“ ќе го претстави својот следен паметен телефон, „Galaxy Note 9“, на 9-ти август. Ова се потврдува со поканите испратени до различни медиуми. Ова ги...

 • Првиот телефон OPPO Find X Automobili Lamborghini Special Edition

  Automobili Lamborghini и кинескиот гигант OPPO го објавија своето глобално партнерство за време на специјален настан во Париз, на кој беше демонстриран и првиот заеднички...

 • Xiaomi го претстави Redmi 6 Pro

  Кинеската компанија „Xiaomi“ официјално го претстави својот нов паметен телефон „Redmi 6 Pro“, кој според перформансите се позиционира над моделот „Redmi 6“, претставен минатата недела....

 • Фејсбук започна да наплаќа некои опции

  Со новиот пилот проект, Фејсбук најави дека има за цел да наплаќа на членството во групите на оваа социјална мрежа. Тоа значи дека основачот и...

 • Првиот LG паметен часовник на Wear OS

  „LG Electronics“ се подготвува за премиерата на нов паметен часовник, базиран на оперативниот систем „Wear OS“, објави „GizChina“, повикувајќи се на материјали во сајтот на...

 • Кинезите патентираат телефон без рамка околу екранот

  Минатата недела се појавија извештаи за претстојниот телефон од кинеската компанија „Хуавеј“, кој треба да има 6,9-инчен ОЛЕД-дисплеј. Уредот ќе има рамен екран, а не...

 • Пристигнува новиот LG X5

  Компанијата „LG“ го претстави својот нов смартфон „LG X5“ (2018). Уредот го користи чипсетот „Mediatek MT6750“ со осумјадрен процесор со такт од 1.5GHz. Тој има...