СВЕТ

 • САД ќе го уништи целото хемиско оружје до 2023 година

  САД ги потврдија своите ангажмани за уништување до 2023 година на цело хемиско оружје, наследено од времето на Студената војна, изјави портпарол на американското Министерство...

 • Сообраќајни правила во соседските земји!

  Доколку сте одлучиле на летување да одите со автомобил, би требало да бидете запознаени со сообраќајните прописи на земјата низ која патувате. Треба да знаете...

 • Летечко такси во Дубаи !

  Германската стартап компанија „Волокоптер“, во соработка со компанијата „Роад енд транспорт Ауторити“ од Дибаи наскоро ќе започне со тестирање на електричен мултикоптер со 18 ротори,...

 • Земјотреси повторно го тресат Балканот

  Вчера попладнето на секои десетина минути има земјотреси во Турција, а регистрирани се потреси и на повеќе други делови од Балканот. Во Турција на десет...

 • Бугарија годинава очекува 11,6 милиони странски туристи

  Бугарија годинава очекува повеќе од 11,6 милиони туристи од странство, што е за 11 отсто повеќе во однос на 2016 година, изјави директорот на бугарскиот...