СКОПЈЕ

 • Распишан јавен повик за финансирање проекти за млади

  Град Скопје распиша јавен повик за финансирање програми и проекти за младите од интерес за Град Скопје за 2018 година со цел остварување на јавните...

 • СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА

  Во јавноста се појави лажна фејсбук страна која веќе два дена ја манипулира јавноста во името на Скопје Сити Мол и го злоупотребува името на...

 • Започнува „Скопје џез фестивал 2018“

  Десет атрактивни концерти со изведувачи од Македонија, Европа и светот, ќе бидат дел од четиридневната програма на годинешново 37. издание на „Скопје џез фестивал“ кој...

 • Без струја повеќе скопски села

  Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во дистрибутивната мрежа, без електрична енергија ќе останат во периодот од 9:25 до 15 часот корисниците...

 • Македонскиот народен театар ја почнува новата сезона

  Македонскиот народен театар вечер ќе ја почне новата сезона 2018/2019 со премиера на комично-тажната приказна „Еден месец на село“ – меѓу најдобрите дела во опусот...

 • Почнува академската 2018/2019 година

  На универзитетите во Македонија денеска е првиот ден од академската 2018/2019 година, која согласно со новиот Закон за високото образование почнува на 1 октомври наместо...

 • СЛАВИМЕ 6ти РОДЕНДЕН

  Како и досега, така и овој пат, за 6-от роденден на Скопје Сити Мол ве очекува гооолема забава, мноооогу награди и шооопинг лудило. По повод...

 • Утре во дел од оваа скопска општина ќе нема вода

  Без снабдување со вода утре од 9 часот ќе останат корисниците од улицата „Костурски херои“ до ТЦ „Буњаковец“ во општина Центар. Како што информира РЦУК-Скопје, прекинот е...

 • НА ПАРКИНЗИТЕ НА ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ СЕ НАПЛАТУВА ДО 21 НАМЕСТО ДО 23 ЧАСОТ

  Од денеска на паркинзите со кои стопанисува ЈП „Градски паркинг“ ќе се плаќа до 21 наместо до 23 часот. Од јавното претпријатие на Град Скопје...

 • Зимско сметање на работното време на јавните паркинзи

  Јавното претпријатие „Градски паркинг“ – Скопје соопшти дека од денес почнува зимското сметање на работното време на јавните површини наменети за паркирање со кои стопанисува...