МАКЕДОНИЈА

 • Почина градоначалникот на Охрид

  Охридскиот градоначалник Јован Стојаноски почина на 48-годишна возраст, известуваат локалните охридски медиуми. Неофицијално, тој немал здравствени проблeми претходно и починал ненадејно од инфаркт. Мандатот на...

 • Македонија со проверени сили на СП

  Селекторот на македонската машка сениорска репрезентација Раул Гонзалез го објави списокот со 28 ракометари на кои ќе смета во подготовките за претстојното Светско првенство (СП)...

 • Продолжува собраниската расправа за преостанатите два нацрт-амандмани

  Собранието на Република Македонија денеска ја продолжува расправата по двата преостанати нацрт-амандмани за уставните измени, согласно Договорот од Преспа. Синоќа пратениците со 65 гласа „за“, 18 „против“...

 • Груевски го „притвори“ и братучедот Мијалков

  Вадењето на предметот „Таргет-тврдина“ од застој, новите истраги, изменетите околности по бегството на Груевски и сознанијата за слични планови, го преселија бившиот шеф на УБК...

 • Македонија очекува екстрадиција, а Груевски азил

  Груевски побарал политички азил во унгарско претставништво надвор од Македонија, објавија вчера унгарските власти, кои отфрлија каква и да било инволвираност во неговото бегство. Шефот...

Translate »