АВТО-МОТО

 • По 40 години ја дочекавме новата Лада Нива

  Руската автомобилска компанија „АвтоВаз“ го претстави долгоочекуваниот претходник на новата „Нива“. Концептот „LADA 4×4 Vision“ дебитираше на саемот во Москва. Дизајнот на „SUV“-то со три...

 • Светска премиера на Audi PB18 e-tron concept

  За прв пат, Audi ќе презентира дизајн и технички концепт на автомобил на познатиот автомобилски собир Pebble Beach Automotive Week во Монтереј, Калифорнија. Целосно електричниот...

 • „Mercedes“ го „вкрсти“ „E Сlasѕ All Terrain“ и „G500 4×4²“

  Германскиот производител во 2016-та го лансираше својот прв караван за сите терени – „E Сlasѕ All Terrain“, како директен конкурент на моделите „Audi A6 Allroad“...

 • За Ferrari 250 GTO од 1962 година, новиот сопственик издвоил 48,4 милиони долари

  На аукцијата која ја организираше куќата “RM Sotheby’s”, еден од 36-те произведени модели Ferrari 250 GTO од 1962 година е продаден за 48.405.000 долари. Понудениот...

 • Bugatti го представи Divo

  Францускиот производител „Bugatti“ го претстави хиперавтомобилот „Divo“, кој е насочена кон клиентите кои сметаат дека моделот „Chiron“ не е доволно спектакуларен. Разлики во моторот помеѓу...

 • Претставено најекстремното Lamborghini

  Италијанската компанија „Lamborghini“ официјално ја претстави „хардкор“ верзијата „Aventador SVJ“ која успеа да постави рекорд за најбрз круг на „Нирбургринг“. Автомобилот ја мина патеката за...

 • Opel GT X Experimental

  Opel дава преглед на возбудливата иднина на брендот со нов концепт. Неговото име e Opel GT X Experimental – храбар, целосно електрично СУВ долго 4,06...

 • Bugatti ja oткри силуетата од новиот модел

  Францускиот производител Bugatti објави нов „тизер“ од новиот хиперавтомобил, кој е скриен под покривка. Официјалната премиера на „Divo“ е закажана за 24-ти август на „The...

 • Врвот од луксуз во SUV класата на автомобили

  Во автомобилска индустрија моментално доминира „SUV“ класата која нуди широк спектар на возила за секој џеб. Меѓутоа, како што секогаш има посебен ранг за оние...

 • Новата ŠKODA FABIA

  Škoda го освежи и го наполни со технологија својот популарен модел од B сегментот, а почетокот со продажба на Fabia на европскиот пазар е одбележан...