АВТО-МОТО

 • Најбрзиот McLaren ќе развие над 1.000 коњи

  Најбрзиот модел во историјата на „McLaren“ – „Speedtail“, ќе добие хибриден агрегат со моќност од над 1.000 КС. Во неговата основа ќе биде твин-турбо V8...

 • BMW ќе понуди електричен SUV

  „Mercedes“ и „Audi“ во септември ќе ги претстават своите „SUV“ модели на електрична енергија, а по нивните стапки тргнува и „BMW“. Баварскиот производител го претстави...

 • По 40 години ја дочекавме новата Лада Нива

  Руската автомобилска компанија „АвтоВаз“ го претстави долгоочекуваниот претходник на новата „Нива“. Концептот „LADA 4×4 Vision“ дебитираше на саемот во Москва. Дизајнот на „SUV“-то со три...

 • Светска премиера на Audi PB18 e-tron concept

  За прв пат, Audi ќе презентира дизајн и технички концепт на автомобил на познатиот автомобилски собир Pebble Beach Automotive Week во Монтереј, Калифорнија. Целосно електричниот...

 • „Mercedes“ го „вкрсти“ „E Сlasѕ All Terrain“ и „G500 4×4²“

  Германскиот производител во 2016-та го лансираше својот прв караван за сите терени – „E Сlasѕ All Terrain“, како директен конкурент на моделите „Audi A6 Allroad“...

 • За Ferrari 250 GTO од 1962 година, новиот сопственик издвоил 48,4 милиони долари

  На аукцијата која ја организираше куќата “RM Sotheby’s”, еден од 36-те произведени модели Ferrari 250 GTO од 1962 година е продаден за 48.405.000 долари. Понудениот...

 • Bugatti го представи Divo

  Францускиот производител „Bugatti“ го претстави хиперавтомобилот „Divo“, кој е насочена кон клиентите кои сметаат дека моделот „Chiron“ не е доволно спектакуларен. Разлики во моторот помеѓу...

 • Претставено најекстремното Lamborghini

  Италијанската компанија „Lamborghini“ официјално ја претстави „хардкор“ верзијата „Aventador SVJ“ која успеа да постави рекорд за најбрз круг на „Нирбургринг“. Автомобилот ја мина патеката за...

 • Opel GT X Experimental

  Opel дава преглед на возбудливата иднина на брендот со нов концепт. Неговото име e Opel GT X Experimental – храбар, целосно електрично СУВ долго 4,06...

 • Bugatti ja oткри силуетата од новиот модел

  Францускиот производител Bugatti објави нов „тизер“ од новиот хиперавтомобил, кој е скриен под покривка. Официјалната премиера на „Divo“ е закажана за 24-ти август на „The...