АВТО-МОТО

 • Porsche Macan моделот за 2019-та година

  Компанијата „Porsche“ го претстави обновениот кросовер „Macan“, моделот за 2019-та година. Премиерата на моделот се одржа во Шангај, што не е случајно, бидејќи токму Кина...

 • Audi Q3 порасна

  Премиум-брендот на концернот „Volkswagen Group“ – „Audi“, официјално ја претстави новата генерација на компактниот кросовер „Q3“. Моделот пораснал во димензии, добил и нови електронски асистенти...

 • Сите БМВ М модели ќе бидат електрифицирани

  Германскиот гигант „BMW“ планира да го електрифицира секој модел од својата „M“ спортска дивизија. Директорот на „M“ дивизијата на баварскиот производител, Франк ван Мел најави...

 • Пристигна Nisѕan Leaf Nismo

  Љубителите на јапонски спортски автомобили добро знаат што претставува ознаката „Nismo“, која „Nissan“ ја користи за своите возила со високи перформанси, како што се „GT-R“,...

 • Renault го претстави најмоќниот Megane

  „Renault“ ја претстави верзијата „Trophy“ на новата генерација на „Megane RS“. Таа е дизајнирана да се трка на патеката, откако ја доби шасијата „ “...

 • Tesla Model S прогласен за автомобил на деценијата

  Иако оваа деценија сеуште не ниту при крајот, но возило која ја одбележа истата е веќе избрано. Тоа е Tesla Model S, кое го доби...

 • BMW ќе користи томограф за проверка на квалитетот

  „BMW“ започна со користење на компјутерска томографија за проверка на квалитетот на своите автомобили. Новата технологија за производство се тестира во иновативниот центар на брендот...

 • Nissan го направи милионитиот Juke SUV

  Од фабриката во Сандерленд на секои 105 секунди излегува по еден примерок на моделот „Juke“. „Nissan“ беше меѓу првите производители на автомобили кои направија чекор...

 • Новиот Porsche Macan „тренира“ во Африка

  „Porsche Macan“ на пазарот се појави во 2014-та, веќе е најпродаваниот модел на компанијата со 350.000 единици ширум светот, па дојде време за редизајн. Колку...

 • Како би изгледал малиот SUV на Maserati

  Директорот на „FCA“, Серџо Маркионе најави на почетокот на јуни нов SUV на „Maserati“, како дел од новиот петгодишен план италијанско-американската групација. Со новите генерации...