Cо помош на овие 3 едноставни мерки – нема да се здебелите оваа зима!


Новите научни откритија потврдуваат дека дебелеењето во зима е факт кој произлегува од еволуциските причини….”Тој процес се случува заради биолошкиот предвиден ризик од глад” – според Andrew Higginson, професор по психологија на факултетот во Exeter.

“Во природното опкружување во зима нема храна, а маснотијата е осигурување кое би требало да не чува, додека надвор не најдеме храна. Темелното наше однесување е непроменето уште од праисторијата..”

Доколку сакате да го напуштите ова еволуцијско однесување од минатото, ви откриваме неколку едноставни мерки кои можете да ги превземете за да ја одржите линијата и да бидете здрави за време на зимата.

cimet-zdravlje

Додајте зачини

Додајте цимет, мушкатно оревче, зобни снегулки, житарици или јогурт, а навечер тие зачини можете да ги додадете во шоља топло бадемово млеко. Исто така, консумирајте свеж рузмарин. Оваа билка ќе направи чудо за вас и вашите непца и нема да морате да користите хемијски маринади. Доволно е да користите свеж сок од лимон, маслиново масло и рузмарин кога пржите зеленчук или месо.

pasulj-sa-suvim-mesom

Јадете храна која ве грее

Студот е извор на стрес за телото – за да биде температурата стабилна, потребно ви е повеќе енергија. Заменете ја не здравата храна со здрави супи и варива, направени од многу зелено-листен зеленчук, лук и кромид. Исто така вклучете ги лутите пиперки, џумбирот и билните чаеви – тие ќе ви помогнат да го загреете телото.

coconut-oil1

Заменете ги нездравите состојки со здрави

Исфрелете го путерот и наместо него користете кокосово масло во своите рецепти за вусните јадења, без состојки кои создаваат запаленија. Користете бадемово брашно за леб и крекери, со кои нема да се дебелеете.


SkopjeID
Доживеј го градот целосно!
[fbcomments]