Audi R8 комплетно преминува на струја


Третата генерација од најбрзи Audi автомобили и еден од најдобрите суперспортски автомобили е пред врата, а во јавноста произлегоа некои новости.

1OmUZLGcJh-noviot-audi-r8-kompletno-preminuva-na-struja-i-ke-bide-opasen-rival-na-tesla
Првата новост е по малку очекувана, односно R8 ќе ја откаже лојалност на 5.2 V10 моторот. Но, малку кој очекуваше дека новиот R8 во целост ќе премине на струја, особено со оглед на досегашното искуство во кое електричниот R8 не се прослави баш на пазарот.

EgcNz-a311147d-audi-r8-electric-hypercar--515x343
И како што многу фанови на Audi се надеваа, новиот R8 инспирација пронајде во неодамнешниот откриен концепт PB18 e-tron. Сепак, постои една разлика, а таа се однесува на силата на погонскиот мотор.

XhenoZYaD3-noviot-audi-r8-kompletno-preminuva-na-struja-i-ke-bide-opasen-rival-na-tesla

Електричниот погон ќе дава и повеќе, наводно преку 100 KS, дознава британскиот Autocar. А, тоа значи дека 100 километри на час без проблем ќе забрза за две секунди и ќе вози повеќе од 300 километри на час.
Затоа, многумина го гледаат Audi како најсериозниот ривал на Tesla Roadster, но и Rimac C Two.


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »