8 занимливости за Оксарите 2018


Ноќта на 4-ти март се одржа 90-то издание на Оскарите.

o1-620x330

Погледнете ги овие осум занимливости за годинешното издание на доделувањето на престижните филмски награди.

1.Мерил Стрип стана најноминирана актерка во историјата на Оскарите (21) благодарение на нејзината улога во „The Post“.

2. Зборувајќи за The Post, ниту Стивен Спилберг е номиниран за најдобар режисер, ниту Том Хенкс за најдобар актер.

3. Грета Гервиг е петтата жена номинирана за најдобар режисер во историјата на Оскарите, со филмот „Lady Bird“.

4. Џордан Пил би можел да стане првиот афро-американски режисер кој ќе освои Оскар за најдобар режисер со „Get Out“

5. Дензел Вашингтон со оваа осма номинација за неговата улога во Roman J. Israel, станува актер од црната раса со најмногу номинации во историјата на Оскарите.

6. На 22-годишна возраст, Тимоти Чалемет е најмладиот актер кој е кандидат во категоријата за најдобар протагонист, од далечната 1939 година.

7. На 88 годишна возраст, Кристофер Пламер е најстариот актер кој добил номинација во историјата на Оскарите.

8. Композиторот Џон Вилијамс го урна својот личен рекорд за номинација на Оскарите стигнувајќи до бројката 51.


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »