Црн мелем – една тајна состојка ќе ги избрише годините од вашето лице


Сакате блескав тен без брчки? Тоа е сонот на секоја жена, а еве како да го постигнете истото на потполно природен начин. Во што се крие тајната?

visM7-c11

Тајната на т.н. “црн мелем” се природните состојки – масло од семки од тиква и мед. Во едно неодамешно истражување се анализирал ефектот од ова масло на кожата и неговата делотворност против акутните и хроничните воспалителни процеси на кожата. Во истражувањето биле прикажани фотографии од луѓе пред и по користењето на мелемот, а резултатите покажале подобрување на кожата на лицето по само три третмани, и тоа во 95 отсто од случаите.

Анти-ејџ ефект

Маслото од тиква е богато со антиоксиданси кои го забавуваат процесот на стареење на кожата и има високо ниво на масни киселини. Овие хранливи супстанци ја штитат кожата од оштетување и ја подобруваат нејзината еластичност. Содржината на витамин Е во маслото од тиква е исто така високо, а токму овој витамин е познат како “витамин на убавината”.

Ја прави кожата мека и нежна

Доколку сакате нежна кожа, ова масло ќе ви даде најдобри резултати. Маслото од тиква може да се користи за сите типови кожа.

Го изедначува тенот

Драгоценото масло од тиква го изедначува тенот бидејќи е богато со витамините А, Ц и Е, за кои е познато дека го поттикнуваат создавањето на здрави клетки на кожата.

Како да го подготвите црниот мелем?

Потребни состојки:

– една лажичка масло од тиква

– полна лажичка мед

– 2 лажички шеќер

– половина шолја јогурт

Припрема:

Измешајте ги состојките во еден сад, нанесете ја смесата на лицето околу 10 минути, а потоа исплакнете со млака вода. На крајот нанесете хидратантна крема за лице.

За хидрирана, мека и сјајна кожа, користете ја маската за лице барем еднаш неделно.


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »