Хрват на интернет продава медал од Светското првенство!


Аукциската куќа што се продава на страницата „The Saleroom“ има многу интересен артикл во својата понуда.

big_1542640788-javnost-u-nevjerici-hrvat-na-internetu-prodaje-medalju-sa-svjetskog-prvenstva

Имено, на горенаведениот веб-сајт има бронзен кој хрватската репрезентација го освои Светското првенство во Франција во 1998 година, а не е познато кој точно го продава.

Описот вели: „Светското првенство во Франција. Официјален медал за третото место кој го освои Хрватска. Бронзен медал виси на оригиналната лента. Производител – „Bertoni“. Има само триесет копии од овој медал. Тоа е апсолутна реткост на аукција……“

Автентичноста на понудениот медал е загарантирана од аукциската куќа, а почетната цена изнесува 7,5 илјади евра. Аукцијата ќе се одржи на 7-ми и 8-ми декември.

Хрватската јавност беше во неверување кога ја виде оваа реклама, а сите се прашуваат кој е фамозниот член на познатата „Чиро генерација“ во 1998 година кој одлучи да го стави овој неверојатен животен спомен на аукција и дали некој фудбалер, или можеби член на стручниот штаб.Skopje ID
[fbcomments]
Translate »