Федерер одби да настапи во Саудиска Арабија


Тенисерот Роџер Федерер ја одбил поканата за настап во егзибистичкиот натпревар во Саудиска Арабија.

uploadsthumbsresize800x420353802

На натпреварот во Џеда на 22 декември би требало да настапат и Новак Ѓоковиќ и рафаел Надал , но и нивниот настап е неизвесен.

Директна причина за орбивањето на швајцарскиот тенисер да настапи на мечот е бруталното убиство на новинарот Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

До сега не беше познато кои тенисери се повикани на турнирот , но Федерер на прес конференција во Париз самиот откри дека нема да настапи.


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »