УЕФА го промени главниот судија за натпреварот Ајакс – Реал Мадрид

Реал Мадрид утре ќе го одигра првиот натпревар во осминафиналето на ЛШ против Ајакс.

Овој натпревар требаше да го суди Шимон Марчињак, но УЕФА на два дена пред натпреварот го промени главниот судија за овој натпревар и го постави Словенецот Дамир Скомина за главен арбитар.

Скомина осум пати му судел на Реал, а Кралевите имаат добар скор од шест победи и два порази.

Словенецот му судеше на Реал во осминафиналето пред две години на Бернабеу кога тимот од Мадрид победи со 3:1. Двата натпревари во кои Реал загуби кога Скомина бил главен судија беа против германски клубови, певиот пат во 2014. година кога Реал загуби од Дортмунд со 2:0, а вториот пат во 2015. година кога Шалке славеше на Бернабеу со 4:3. Словенецот му судеше на Реал во осминафиналето пред две години на Бернабеу кога тимот од Мадрид победи со 3:1.


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »