Реал Мадрид против Пари Сен Жермен вечерва во 20.45 часот


Реал Мадрид го пречекува Пари Сен Жермен вечерва (20.45 часот) на „Сантијаго Бернабеу“ во можеби најинтересниот од сите осминафинални натпревари во Лигата на шампионите. На актуелниот европски првак му остана единствено да се бори за да го сочува ’пехарот со уши’ во своите витрини, а момците од Париз кои оваа сезона ги предводи Нејмар сакаат да го земат „кралскиот“ скалп.

isko-real-madrid-2

Судбината на тренерот Зинедин Зидан на кормилото на Реал Мадрид зависи токму од исходот на овој двомеч, а тој се надева дека Иско Аларкон, одличниот играч за врска кој во последно време беше преселен на клупата за резерви, ќе му помогне со својата магија да го зашемети ПСЖ. Францускиот стратег ќе го жртвува најверојатно Герет Бејл и ќе ја промени формацијата 4-3-3 во малку поинаква варијанта (4-4-2) со Роналдо и Бензема во нападот, а засилен среден ред.

Најголем проблем за Зидан сепак ќе биде неиграњето на Дани Карвахал, а на негово место најверојатно ќе настапи Начо и ќе биде директно задолжен за Нејмар.


Skopje ID
[fbcomments]