Новиот LG Q8


LG Electronics го претстави новиот паметен телефон од „Q-Series“. „LG Q8 2018“ дебитираше доста брзо по намалената верзија на предводникот „LG Q7“.

LG-Q8-2018-696x435

„LG Q8“ добил безрамков дизајн, метално куќиште, заштита од вода и прашина на ниво „IP68“, согласност на воениот стандард „MIL-STD 810G“ по цврстина, одржување на функциите врз основа на вештачката интелигенција „Qlens“, хоризонтален режим. Одделно вреди да се истакне присуството на иглата со посебен слот за неа во куќиштето, можност за брзо пишување на белешки и уредување на „GIF“.

Смартфонот е опремен со 6,2-инчен екран со резолуција „Full HD +“ (2160 x 1080 пиксели), скенер на отпечатоци на задниот дел, 5 мегапикселна предна камера и 16 мегапикселна главна камера. Уредот има 8-core процесор „Snapdragon 450“ со работна фреквенција 1,8 GHz, 4 GB RAM и 64 GB внатрешна флеш меморија со можност за проширување со мемориска картичка во формат „microSD“ до 2 TB.

Батеријата има капацитет од 3.300 mAh. Паметниот телефон е базиран на оперативниот систем „Android 8.1 Oreo“. Поддржува 4G VoLTE, Wi-Fi (802.11 ac), Bluetooth 4.2 LE, FM -радио, има порта USB Type-C 2.0.

Димензиите на „LG Q8 2018“ се 160,1 x 77,7 x 8,4 mm. Неговата тежина е 172 грама.

Моделот е достапен во црна и сина боја. Неговата цена е 470 долари.Skopje ID
[fbcomments]
Translate »