ЛЕГЕНДАРНИОТ ЛИПИ ЗАМИНУВА ВО ПЕНЗИЈА


Иконата на Италија и на Јувентус, Марчело Липи донесе одлука да стави крај на тренерската кариера.

70 годишниот фудбалски стратег од 2016 година е селектор на Кина, репрезентација која ќе ја води уште на Купот на Азија , и по 31 јануари  најави заминување во пензија. Липи стекна европска слава со петте скудета на Јувентус како и трофејот со Старата Дама во  ЛШ  од сезона 1995/96. Во 2006 година на СП во Германија,Липи  ги предводеше Азурите до 4-та мундијалска титула.

 


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »