Израелците побараа Аргентина да биде исфрлена од Мундијалот!

Аргентинската фудбалска федерација реши да го откаже пријателскиот меч против Израел, кој требаше да се игра в сабота во Ерусалим. Сепак овој меч на „гаучосите“ нема да се одигра поради безбедносни причини. Играчите на Аргентина, посебно капитенот Лионел Меси доби дури и смртни закани, па челниците на федерацијата решија да не патуваат на ова гостување.

162184-izraelcite-pobaraa-argentina-da-bide-isfrlena-od-mundijalot

Поради ваквата одлука на Аргентина, компанијата која ги има откупено телевизиските права за пренос, реши да поднесе тужба до „гаучосите“. Како причина за тужбата е наведена религиската дискриминација, а барањето е Аргентина да биде исфрлена од Светското првенство во Русија.

Секако оваа тужба нема да биде прифатена од ФИФА и Аргентина може мирно да ги прави поседните подготовки за Мундијалот. Наместо синоќа да отпатуваат за Израел, јужноамериканците решија да го прескокнат последниот контролен меч пред патот кон Русија.


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »