Електричниот хечбек на Volkswagen доаѓа со 3 типа батерии


Првиот модел на новиот „Volkswagen“ од семејството електрични автомобили – „I.D.“ хечбек, ќе бидат достапни со три различни капацитети на батерии.

Volkswagen-ID_Concept-2016-wallpaper

Според „Auto Express“, електричниот модел, чие сегашно име е „Neo“, ќе биде достапен за клиенти со различен буџет. За изданието директорот на електричната програма на „Volkswagen“ – Кристијан Цингер, открива дека подостапната верзија на моделот, ќе може да мине 330 километри (според новиот стандард „WLTP“) со едно полнење.

ID-design-slider-03

Основниот модел се очекува да има батерија од 49 kW / h и неговата цена ќе изнесува 45.000 долари. Следните две модификации на „I.D.“ хечбекот ќе патуваат 450 и 600 км, соодветно, со едно полнење, и нема информации за моќта на нивните батерии, барем засега.

ID-design-slider-01

Цингер додава дека електричниот хечбек ќе биде првиот автомобил на „Volkswagen“ кој ќе биде трајно поврзан на интернет. Целта е сопствениците на моделот можат да го ажурираат својот софтвер што е можно побрзо и секогаш.

Електромобилот ќе биде произведен во фабриката во Цвикау, а појавата на пазарот се очекува пред крајот на 2019-та година. До 2021-ва година „Volkswagen“ ќе понуди уште најмалку 3 модели на струја – кросовер, седан и миниван во ретро-стил.

Mondial de l´Automobile 2016 in Paris, Volkswagen Pressekonferenz am 29. September 2016


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »