Дуриан -новооткриенот плод што треба да го спаси светот


Го нарекуваат Дуриан цар на овошјето. Тоа не е случајно, бидејќи тој има голем број на корисни својства. Неговите татковини  се Тајланд, Малезија и Индонезија. Кај нас е малку познат, дури и за мнозина непознат, но сè почесто се среќава во трговската мрежа.

4d6278ef8c939bd543f51b0170efd650

Неодамна стана хит во светот, поради можноста да помогне значително во борбата со гладот во светот. Тој расте до неверојатна големина и во себе содржи состојки кои можат да го снабдат организмот со добар дел од елементите неопходни за здравјето.

Затоа ќе ве запознаеме со овој неверојатен и чуден плод.

Каков вкус има дурианот?
Дурианот е тропски плод. Неговиот вкус е многу специфичен и затоа тешко би можел да се спореди со еден единствен еквивалент. Вкусот на Дуриан е чудна мешавина од лук, карамел, бадеми и сирење, пишува naturalnews.com. Ова е една од најчудните и некомпатибилни навидум вкусни комбинации, но е факт.

84bd03e1fe57ddacf5c843c3a411b84d

На што мириса дурианот?
Мирисот на Дуриан најверојатно би ги заплашил повеќето луѓе. Тие би си помислиле дека е расипан и треба да го фрлат.
Мирисот на овој чуден плод е повторно мешавина помеѓу кромид, сулфур и отпадните води. Звучи страшно и поради овој факт некои одбиваат да го пробаат.

Кои се придобивките за здравјето?
Може да ви се чини одвратно, но придобивките за организмот од дуриан се многу.
Во него се содржат корисни влакна и јаглехидрати, како и одредено количество протеини. Богат е на манган, калиум, тиамин и витамин Б6. Витаминот Ц изобилува во дурианот, што го прави многу корисен за имунолошкиот систем.

07acc8b21e39791a0c5be4be18fa5f67

Дурианот е многу богат исто на антиоксиданси, докажано корисен во борбата против ракот, стареењето и оксидативните процеси во телото. Во неговиот состав влегуваат уште каротиноиди, корисни за кожата и очите, како и полифеноли и флавоноиди.

Неслучајно овој прекрасен плод е дел од традиционалната медицина на земјите од овој регион. Тој ги инхибира канцерогените клетки и го стимулира делењето на здравите. Имунолошките одбрани се зголемуваат при потрошувачка на дуриан. Кардиоваскуларниот, дигестивниот и ендокриниот систем ја нормализираат работата.

Друг позитивен ефект е намалувањето на холестеролот, го намалува ризикот од срцеви и мозочни удари.
Дурианот е корисен и за дијабетичари и луѓе во преддијабетна состојба , бидејќи делува благотворно врз нивото на шеќерот во крвта и инсулинот.

 


Skopje ID
[fbcomments]
NFL Jerseys 2019 
Translate »