Добитниците на престижните награди Оскар 2018


Синоќа беше најважната ноќ во филмската индустрија. Во Долби театарот во Холивуд беа доделени престижните награди Оскар.

Академијата за филмски науки и уметности втора година по ред го постави Џими Кимел да ја забавува публиката, додека свечено беа наградувани најдобрите кои се истакнаа во филмскиот свет во изминатата година.

01 (1)

„The Shape of Water“ имаше најмногу номинации, па разбирливо доби и најмногу награди, меѓу кои и за Најдобар филм и Најдобар режисер.

00

Златната статуетка за Најдобра актерка отиде во рацете на Франсес Мекдорманд за улогата во „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“, а за Најдобар актер беше прогласен Гери Олдман за портретирањето на Винстон Черчил во филмот „Darkest Hour“.

02 (2)

03 (2)

За Најдобар анимиран филм сосем очекувано беше избран „Coco“, додека „Icarus“ стана Најдобар документарен филм.

Наградата за Најдобра актерка во споредна улога ја доби Алисон Џени за „I, Tonya“, а улогата во „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“ на Сем Роквел му ја донесе наградата за Најдобар актер во споредна улога.

04 (2)

05 (2)

06 (1)

„A Fantastic Woman“ беше прогласен за Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје.

 

08 (1)

ЛИСТА НА ПОБЕДНИЦИ

Best Picture: „The Shape of Water“
Best Director: Guillermo del Toro — „The Shape of Water“
Best Actor: Gary Oldman — „Darkest Hour“
Best Actress: Frances McDormand — „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“
Best Supporting Actor: Sam Rockwell — „Three Billboards outside Ebbing, Missouri“
Best Supporting Actress: Allison Janney — „I, Tonya“
Best Original Screenplay: „Get Out“
Best Adapted Screenplay: „Call Me by Your Name“
Best Animated Feature Film: „Coco“
Best Foreign Language Film: „A Fantastic Woman“
Best Documentary: „Icarus“
Best Documentary — Short Subject: „Heaven Is a Traffic Jam on the 405“
Best Live Action Short Film: „The Silent Child“
Best Animated Short Film: „Dear Basketball“
Best Sound Editing: „Dunkirk“
Best Sound Mixing: „Dunkirk“
Best Production Design: „The Shape of Water“
Best Cinematography: „Blade Runner 2049“
Best Makeup and Hairstyling: „Darkest Hour“
Best Costume Design: „Phantom Thread“
Best Film Editing: „Dunkirk“
Best Visual Effects: „Blade Runner 2049“
Best Original Song: „Remember Me“ — „Coco“


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »