Даниел Рикиардо се разделува со Ред Бул


Австралискиот возач во Формула 1, Даниел Рикиардо реши да го напушти Ред Бул на крајот на сезоната.

W4I8997-702x336

Австралијанецот стигна во Ред Бул пред 10 години како член на јуниорскиот тим, а дебитираше во 2011. година на Големата награда на Англија.

„Целосно ја почитуваме одлуката на Даниел да го напушти тимот. Му посакуваме само најдобро во иднина и би сакале да се заблагодариме за сите успеси со нашиот тим“, соопштија од неговата екипа.

Во својата кариера во Ред Бул, Даниел беше 29 пати на победничкиот престол, а седум пати успеа да победи.

 


Skopje ID
[fbcomments]
Translate »