Груевски го „притвори“ и братучедот Мијалков

Cheap Ambient Guitar Pedals Објавено од: на 21 ноември, 2018

http://mythreeandme.co.uk/wp-cron.php?doing_wp_cron=1563315987.2117679119110107421875 Buy Valium 5Mg Australia Вадењето на предметот „Таргет-тврдина“ од застој, новите истраги, изменетите околности по бегството на Груевски и сознанијата за слични планови, го преселија бившиот шеф на УБК од хотелот „Мериот“ во притвор.

http://bambalan.co.uk/wp-cron.php?doing_wp_cron=1563304821.8340690135955810546875

source url 18271391_303

see

Buy Valium Western Union Обична ќелија во приземјето на затворот во Шуто Оризари која ја дели со други притворени лица, од синоќа е новата адреса на Сашо Мијалков, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК). Разликата е евидентна, ако се има предвид дека таму стигна директно од апартман во скопскиот хотел „Мериот“, кој од неодамна во личните документи на Мијалков е пријавен како адреса на негово живеалиште. На хотелската адреса му стигнуваа известувања за судските рочишта и целата друга коресподенција. Мотивите за избор на хотелот како адреса на живеалиште, беа предвидливи. Каква било акција за приведување на осомничениот и обвинет Мијалков од неговиот „хотелски дом“, би предизвикало непријатности со оглед на големата бројка хотелски соби кои надлежните би морале да ги претресат за да го пронајдат, што би го нарушило комодитетот и мирот на хотелските гости. Сепак, ваквaта „превентива“ не помогнала многу. Полицијата синоќа брзо го пронашла, откако по барање на СЈО судот му одредил 30-дневен притвор, со налог за негово спроведување во казнената установа.

go here

source site Веста за притворот на некогашниот прв човек на тајната полиција и најмоќната фигура во владејачкиот мандат на ВМРО-ДПМНЕ, ја стави во втор план веста дека неговиот братучед Никола Груевски доби азил во Унгарија. Но, ги разби и бројните шпекулации дека братучедите се дел од „првиот пакет“ на таен политички договор за неформална амнестија.

go to site

here http://www.bigleaguekickball.com/about/ buy Soma with no rx, purchase Soma COD Изменети околности

http://beadlowmanor.co.uk/wp-cron.php?doing_wp_cron=1563358275.6382040977478027343750

http://mrsmummyharris.co.uk/baby/finger-food-how-not-to-do-it/feed/ Што го однесе Мијалков во притвор? Неофицијално, во игра се најмалку три фактори. Прво, фокусирањето на Обвинителството кон предметот „Таргет-тврдина“ кој подолг период беше во застој, што беше на удар на јавната критика ако се има предвид дека тоа е и капиталниот предмет заради кој всушност и беше формирано СЈО: гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, но пред се, откривање на сторителите и центарот на тоа незаконско прислушкување.

go to site

http://amsglobalinc.com/wp-cron.php?doing_wp_cron=1563295260.6696369647979736328125 Истрагата за  „Тврдина“ беше отворена во март 2016 година, а за „Таргет“ во ноември 2016 година, но поради нивната поврзаност се споени во еден предмет, по што обвинението беше подигнато во јуни 2017 година. Покрај Мијалков, во овој предмет се обвинети поранешниот началник на Петтата управа во УБК, Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, кои избегаа и побараа политички азил во Грција.

go to link

Buy Liquid Valium Online Тамошниот Врховен суд донесе одлука тие да не бидат екстрадирани во Македонија, повикувајќи се на аболицијата на претседателот Иванов. Обвинета е и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, шефот на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, и уште неколку други лица од УБК. СЈО во обвинението за „Таргет-тврдина“ презентираше докази дека осомничените наредиле и овозможиле незаконско следење на комуникациите на повеќе од 20.000 граѓани (политичари, новинари, јавни личности, амбасадори…) и дека ја уништиле опремата преку која го извршиле кривичното дело. Според доказите на СЈО, во февруари 2015 година, веднаш по објавувањето на опозициските „бомби“, започнале и обидите да се сокрие фактот дека незаконското следење на комуникациите се одвивало во просториите на УБК. Прво била издадена наредба да се уништат два система, од кои едниот сè уште бил во употреба. Уништувањето на системите било изведено во две фази. Во првата фаза, системите биле демонтирани и ставени во преси, во фирма која стопанисува со отпад за старо железо. Во втората фаза уништените системи биле ставени во дробилка за да не остане никаква трага од нив, а постапката била документирана со фотографии и видеоснимки. Потоа биле отстранувани и податоците од три сервери, кои биле во сопственост на трите мобилни оператори, и уништена документација која се однесувала на сите претходни процеси.

see

http://mouthmatters.com/?s=search_term_string http://beadlowmanor.co.uk/gallery_item.php?catID=772 Превентива од бегство

click

go to link Мијалков не е обвинет само во Таргет-тврдина“. Како обвинет досега редовно се појавуваше и на рочиштата за „Тортура“ (апсењето на Љубе Бошкоски) и „Титаник“, а осомничен е и во новата истрага на СЈО под кодно име „Империја“. Минатата недела на четворица од 13-те осомничени во „Империја“ им беше одреден 30-дневен притвор, но Мијалков не беше меѓу нив, иако фигурираше како второосомничен. Олеснителната околност – дека редовно се јавува на судските рочишта, го изгуби значењето по бегствотото на неговиот братучед Груевски во Будимпешта, кој претходно исто така беше редовен на рочиштата. Неофицијално, изменетите околности по бегството на Груевски, односно сознанијата дека и други обвинети биле дел од слични планови за бегство од државата, според СЈО, ги прави недоволни претходните мерки на претпазливост за обезбедување на присуство на обвинетите само преку одземени пасоши и јавување во судот. Изменетите околности се засилени и со аспекти на истрагата за „Империја“, во која според СЈО се испрани најмалку 10,5 милиони евра во мрежа на луѓе и фирми, за кои истрагата и натаму ќе се проширува. Стравувањето за влијание врз сведоци и уништување докази, е еден од факторите кој бил земен предвид во однос на оваа истрага. Најверојатно притвор за оваа истрага СЈО ќе побара по истекот на сега определениот, и поради опасност од бегство, но и поради фактот што Мијалков поседувал сметки и имоти во странство, а членови на неговото семејство и удели во повеќе компании. Buy Carisoprodol Online Cheap

source url

Skopje ID
[fbcomments]
Buy Adipex Online With Paypal Translate »
see